(aktualizované: 5.5.2010)
Author:
Submitted by: BibraX   Date: 08:50 11-01-2008
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Plavecký hrad. Stručný sprievodca po zrúcanine hradu

Koncom roka 2007 uzrel svetlo sveta stručný sprievodca po Plaveckom hrade, ktorého vydal Slovenský skauting. Autorom textu je popredný odborník na slovenské hrady Mgr. Michal Šimkovic.

Sprievodca prináša stručnú históriu hradu, jeho majiteľov, približuje čitateľovi vzťah Plaveckého hradu k okolitým hradom a opevneniam v oblasti Malých Karpát. Veľmi zaujímavá a ľahko čitateľná je "prehliadka" hradu, ktorá pomôže návštevníkovi lepšie spoznať jeho stavebný vývoj počas celej svojej existencie od 2.pol. 13.stor. do 18.stor., kedy hrad opustili poslední majitelia.

"Sprievodca" obsahuje príťažlivé kresby súčasnej podoby a v čase svojej najväčšej slávy. Okrem toho je v brožúre uverejnené malé prekvapenie, ktoré určite prekvapí každého, kto už tento hrad navštívil. Ide o unikátnu kresbu pravdepodobne Plaveckého hradu, ktorá je dodnes zachovaná na jednej zo stien.

V tomto roku plánuje Slovenský skauting v rámci projektu Odklínanie hradov vydať ďalšie tri brožúry o slovenských zrúcaninách. Pokračovaním série bude sprievodca po hrade Dobrá Voda, ktorý bude k dispozícii od februára. Neskôr pribudnú sprievodcovia hradom Korlátka a Tematín. Okrem koordinátora projektu "Odklínanie hradov" Michala Šimkovica na nich budú autorsky spolupracovať ďalší uznávaní odborníci - Martin Bóna, Peter Gutek a Miroslav Matejka.

Brožúru „Plavecký hrad“ je možné zakúpiť prostredníctvom skautského internetového obchodu www.totemsro.sk alebo zaslaním objednávky na mail: publicentrum@scouting.sk.

20 strán, A5, plnofarebná, predajná cena: 2,20 € (66,30 Sk)

Ďaľšie publikácie z edície: (aktualizované: 05.05.2010)
Hrad Dobrá Voda. Stručný sprievodca po zrúcanine hradu
Hrad Tematín. Stručný sprievodca po zrúcanine hradu
Hrad Čachtice. Stručný sprievodca po zrúcanine hradu

Podobné publikácie:
Hrad Fiľakovo - sprievodca po zrúcanine hradu - Vydavateľ mesto Fiľakovo.


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk