Hrad v Kežmarku
Author:
Submitted by:   Date: 17:57 20-11-2006
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
KEŽMARSKÝ HRAD V TLAČI


15.11.2006 - Časť Kežmarského hradu bude mať novú strechu

Do Vianoc bude mať časť Kežmarského hradu novú strechu. Poslanci Prešovského samosprávneho kraja schválili pre Múzeum v Kežmarku 4,3 mil. Sk na výmenu strešnej krytiny na severovýchodnom trakte, vrátane časti strechy nad hradnou kaplnkou, na budove chudobinca, na výmenu zhnitých nosných trámov striech a na nové odkvapové rúry. Popradská firma Kerdach má opravy striech na hrade ukončiť do 20. decembra tohto roku. "Škridle už padajú samé, trámy sú prehnité a stačí jedna zima a je hrozba, že strechy sa zrútia," opísala situáciu na hrade riaditeľka Múzea v Kežmarku Erika Cintulová. Strechy chudobinca a severovýchodného traktu hradu sú podľa riaditeľky v havarijnom stave.

Posledná rekonštrukcia Kežmarského hradu sa robila v rokoch 1962 až 1985. "Žiaľ, bolo to veľmi nekvalitne urobené," uviedla Cintulová. Pamiatkovému ústavu v Žiline má riaditeľka za zlé, že pri rekonštrukcii sa neodstránili prvotné problémy, ako napríklad odizolovanie múrov a odstránenie vlhkosti v objektoch. "Strechy boli tiež nekvalitne urobené," doplnila Cintulová.

Rekonštrukciu potrebujú všetky strechy Kežmarského hradu. Problémová je aj severozápadná časť hradu s hladomorňou. Celý trakt je vlhký, čo spôsobuje, že sa začína rozpadávať prístupové schodište. Múzeum už pred dvoma rokmi pripravilo projekt na veľkú rekonštrukciu hradu za 32 mil. Sk, ktorý okrem rekonštrukcie striech riešil aj úpravu nádvoria, odvodnenie a ilumináciu hradu. "Žiaľ, aj keď bol projekt dobre pripravený, neprešiel," uviedla riaditeľka múzea. Dnes odhaduje riaditeľka náklady na rekonštrukciu na takmer 40 mil. Sk, "aby sme si mohli s pokojným svedomím povedať, že tento hrad je opravený tak, ako sme si predstavovali a o dva roky sa nebudeme musieť vracať a opravovať to," uviedla Cintulová.

Zdroj:
www.SME.sk / Časť Kežmarského hradu bude mať novú strechu


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk