Author:
Submitted by:   Date: 14:51 19-09-2007
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
PEVNOSŤ (KLÁŠTOR) BZOVÍK V TLAČI


04.09.2010 - Bzovíčania kúpili starobylú pevnosť, aby ju zachránili
Chátrajúci opevnený kláštor v Bzovíku pri Krupine dostal šancu na svoju záchranu. Zanedbanú kultúrnu pamiatku od štátu kúpila obec a chce ju obnoviť, aby sa stala jednou z turisticky príťažlivých dominánt celého regiónu.

"Pevnosť tu stojí stáročia a všetci ju berieme ako našu, hoci nám doteraz nepatrila. Chceme budúcim generáciám odovzdať zachované dedičstvo, nie spustnuté ruiny. Zatiaľ to nie je zrúcanina, aj keď chátra, ale treba s ňou niečo robiť, inak by sa zrúcaninou mohla stať," zdôvodnila motív kúpy starostka Emília Kohútová.

O kúpu kláštornej pevnosti z 12. storočia sa Bzovíčania usilovali osem rokov. Napokon sa im to po rôznych prieťahoch podarilo a obec ju v máji získala do svojho vlastníctva. Štátu za ňu z vlastného rozpočtu zaplatila niečo vyše 3 700 eur.

Viac: www.pravda.sk / Bzovíčania kúpili starobylú pevnosť, aby ju zachránili - 04.09.2010

09.01.2010 - Pevnosť v Bzovíku kupuje obec, prevod pozdržala vodná priekopa

Cena, ktorú obec za kláštornú pevnosť štátu zaplatí, zatiaľ nie je jasná.

Kláštornú pevnosť v Bzovíku v najbližších týždňoch kúpi od múzea vo Svätom Antone obec, ktorá už plánuje jeho rekonštrukciu z peňazí fondov EÚ. O získanie pamiatky pôvodom z 12. storočia sa samospráva snaží už niekoľko rokov. V súčasnosti transakciu pozdržala okrem iného aj bývalá vodná priekopa, ktorú musia pred predajom preklasifikovať na trávnaté plochy, informovala ČTK starostka obce Emília Kohútová.

"Štát nesmie predávať vodné plochy," povedala Kohútová. Voda v priekope však nebola už stovky rokov. Transakcia by podľa starostky mala byť ukončená približne v priebehu niekoľkých týždňov. Obec chce pevnosť opraviť a prilákať tak do regiónu viac turistov. Rekonštrukcia si podľa Kohútovej vyžiada milióny eur. V najhoršom stave je podľa nej strecha, opravovať sa budú aj vnútorné objekty, rozvody elektrickej energie či vody.

Viac: www.SME.sk / Pevnosť v Bzovíku kupuje obec, prevod pozdržala vodná priekopa - 9.1.2010

18.09.2009 - Obec Bzovík kupuje kláštor. Za tri eurá

O opevnený kláštor z 12. storočia bojuje obec desať rokov, chce ho zachrániť. Kúpiť skôr ho nemohla aj pre snahu tamojšieho dedinčana získať kláštor reštitúciou.

Opevnený kláštor v Bzovíku kupuje obec za 3,32 eura od doterajšieho vlastníka, ktorým je Múzeum vo Svätom Antone. Zmluvu ešte musí odsúhlasiť ministerstvo financií, no keďže s ním už o prevode majetku rokovali, transakcia by sa mala uskutočniť v najbližších dňoch.

Obec musí pamiatku podľa zmluvy využívať najmenej päť rokov na kultúrne účely, podľa starostky Emílie Kohútovej nechcú kláštor predať ani po uplynutí tejto lehoty. „Za ten čas sa pokúsime získať peniaze z eurofondov na jeho rekonštrukciu," povedala. Získať plánujú 8 - 10 miliónov eur, v kláštore chcú zriadiť galériu, múzeum Hontu aj sobášnu sieň.

Viac: www.SME.sk / Obec Bzovík kupuje kláštor. Za tri eurá - 18.09.2009
19.09.2007 - Bzovík čaká na stanovenie ceny

Osem rokov sa snaží obec Bzovík získať do vlastníctva rovnomennú pevnosť z dvanásteho storočia. Kým nebude jej vlastníctvom, nemôže žiadať peniaze z eurofondov.

BZOVÍK. Už niekoľko rokov sa snaží obec Bzovík získať do svojho vlastníctva blízku pevnosť. Rozsiahly komplex z 12. storočia chátra a urýchlene potrebuje rekonštrukciu najohrozenejších častí. Obec nemôže žiadať o príspevok zo štrukturálnych fondov, kým nebude pevnosť v jej vlastníctve.

"Predaj týchto pamiatok pozastavila vláda, ale v súčasnosti by sa mal opäť rozbehnúť," povedala starostka Bzovíka Emília Kohútová.

Pôvodne chcela obec získať pevnosť do svojho vlastníctva bezodplatným prevodom od štátu, to sa jej však zrejme nepodarí.

"Nevieme, aká suma bude stanovená. Ak bude privysoká, obec si odkúpenie nebude môcť dovoliť," konštatovala starostka.

Malé obce si pamiatky nemôžu dovoliť

Obciam s nízkym rozpočtom majú problém získať pamiatky. Presvedčila sa o tom napríklad Šiatorská Bukovinka, ktorej sa nedarí získať hrad Šomoška. Mali by zaň zaplatiť sumu okolo 16 miliónov korún.

V Bzovíku sa obávajú, že podobne vysoká suma môže zaskočiť aj ich.

Pevnosť spadá pod ministerstvo pôdohospodárstva a spravuje ju Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene. "Žiadosť od obce evidujeme a budeme sa snažiť, aby to bola pre obec prijateľná suma," povedala vedúca múzea Ľubica Miľanová a dodala, že cenu stanovia na základe znaleckého posudku.

Aj podľa Miľanovej je prioritné, aby sa záchrana pevnosti rozbehla čo najskôr

Celková rekonštrukcia sa odhaduje minimálne na 50 miliónov korún.

Prvé opravia schody

Starostka Bzovíka hovorí, že spoločne s pamiatkarmi hľadajú možnosti optimálnej záchrany pevnosti.

"Prvoradé je opraviť tie časti pevnosti, ktoré by mohli byť pre návštevníkov nebezpečné," hovorí starostka. Ide napríklad o točité schody bez zábradlí, či drevený most do hradu, na ktorom sa prelomilo zábradlie. Na niektorých stavbách chýbajú strechy a zatekajú múry. V pláne je tiež oprava kaplnky, správcovského bytu, galérie a ďalších častí pevnosti.

Pevnosť o svojej histórii mlčí

Pevnosť patrí k najstarším stavebným pamiatkam Slovenska. Už v 12. storočí tu stál románsky kostol, ku ktorému neskôr pristavali kláštor a rajský dvor s krížovou chodbou. V 16. storočí vybudovali masívne múry s nárožnými vežami. Rozsiahla pevnosť výrazne chátra od druhej svetovej vojny.

Hoci obec pamiatku nevlastní, snaží sa ju aspoň pravidelne kosiť a robiť malú údržbu. Početní návštevníci však ostávajú zaskočení, keď v areáli nenájdu jedinú informačnú tabuľu o histórii vzácnej pamiatky.

Zdroj:
www.SME.sk / Bzovík čaká na stanovenie ceny


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk