archeológia
Author:
Submitted by:   Date: 12:55 26-08-2006
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Archeologický miniskanzen zo staršej doby železnej otvorili v Ždani.


26.08.2006 - www.SME.sk - Archeologický miniskanzen zo staršej doby železnej otvorili v Ždani.
Ždaňa 26. augusta (TASR) - Archeologický miniskanzen, ktorému dominuje replika kamennej mohyly zo staršej doby železnej, otvorili dnes v obci Ždaňa v okrese Košice-okolie.

Na obecnom úrade zároveň sprístupnili výstavku vzácnych nálezov z tamojšej archeologickej lokality, ktorú druhý rok skúma košické pracovisku Archeologického ústavu (AÚ) SAV v Nitre.

Ako uviedol pre TASR vedúci výskumu Ladislav Olexa ide o svojho druhu jedinečné až senzačné nálezisko z doby železnej na východnom Slovensku a celom Hornom Potisí.

"Odkryli sme tohto roku na rozsiahlom pohrebisku zatiaľ 19 hrobov, pri konštrukcii ktorých sa používali kamene. Lokalita ukázala širokú variabilitu pochovávania - od urnových hrobov (mŕtvych v tom čase už spaľovali), až po kamenné mohyly s urnami a hrobky pre zámožnejších s dnom vyloženým kameňmi. Obsahovali veľmi pekné nálezy od bronzu, cez jantár, sklo, po železné predmety a prekrásnu keramiku," informoval Olexa. Spresnil, že ide o obdobie 800 až 400 rokov pred našim letopočtom, keď domáce obyvateľstvo s koreňmi ešte z predchádzajúcej neskorej doby bronzovej pravdepodobne pohltili kočovníci, ktorí prišli z juhoruských stepí. Keďže osada bola na jednej z vetiev Jantárovej cesty, pulzoval tam napriek nepriaznivej vtedajšej klíme čulý život a obchod.

Olexa informoval, že archeologickú lokalitu v Ždani začali skúmať ako súčasť širšieho archeologického priestoru pri susednej obci Nižná Myšľa v Košickej kotline, kde už 30. sezónu odkrývajú osadu s pohrebiskom z doby bronzovej.

Zisťovací prieskum v ždanianskej lokalite Kamenné polia sa začal vlani, keď sa pri hlbokej orbe našli úlomky keramiky a bronzové náramky. Pri určovaní optimálneho priestoru na výskum použili pracovníci AÚ SAV najmodernejšie geofyzikálne metódy.

Zdroj: www.SME.sk - Archeologický miniskanzen zo staršej doby železnej otvorili v Ždani.


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk