archeológia
Author:
Submitted by:   Date: 10:10 15-09-2006
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Archeológia na


Televízia TA3 odvysielala niekoľko reportáži o archeologických lokalitách, nálezoch. Nasledujúce informácie sú prevzaté zo stránky http://www.ta3.com10.09.2006 - Pustý hrad nad Zvolenom je väčší ako Spišský hrad

Archeológovia, historici, ale aj laická verejnosť považovali dlhé roky za najväčší slovenský hrad Spišský hrad. Tento názor však už neplatí. Najnovšie výskumy totiž jednoznačne potvrdzujú, že väčší hradný komplex je pri Košiciach ako aj na strednom Slovensku. Primát nateraz patrí Pustému hradu nad Zvolenom.

K takémuto zisteniu dospel tím archeológov pod vedením Václava Hanuliaka. Ten skúma Pustý hrad už 15 rokov. Za ten čas mu sem prišlo pomôcť vyše 1400 študentov.

Aj keď laická verejnosť to ešte stále nevie, odborníci zo Spiša už zmenili názor. Dokonca dodávajú, že Spišskému hradu nepatrí ani druhé miesto.
To však nijakým spôsobom hodnotu Spišského hradu neznižuje.

-VIDEO-


27.08.2006 - V Ždani objavili unikátne pohrebisko

Už 30 rokov odkrývajú archeológovia v Košickej kotline osadu s pohrebiskom z doby bronzovej. Vlani však v obci Ždaňa vyorali domáci ďalšie úlomky keramiky. Výsledkom je unikátne nálezisko z doby železnej. Táto oblasť si medzi odborníkmi vyslúžila prívlastok Slovenské Mykény.

Prvú kostru objavil pred 30-timi rokmi Michal Mozgo z Nižnej Myšle. Mal vtedy 19 rokov a vyľakaný ušiel do lesa.
Ruky archeológov oprášili vlani ďalších 19 unikátnych hrobiek v susednej obci Ždaňa. Pochádzajú zo 7. až 6. stor. p.n.l.

Nálezisko láka študentov z celej Európy.
V pohrebisku našli vzácnu keramiku ? prvé nádoby vyrobené na hrnčiarskom kruhu.
Košická kotlina ešte nevydala všetky tajomstvá. Praveké sídlo predpokladajú na ploche 10 ha. Za 30 rokov preskúmali asi tretinu.

-VIDEO-


03.08.2006 - Vo Zvolene ukončili výskum unikátnej kaplnky

Objav storočia, či skutočný unikát. Aj takéto prívlastky dostala stredoveká cintorínska kaplnka zo 14.storočia, ktorej výskum ukončili vo Zvolene. Archeológovia a historici až doteraz totiž ani len netušili, že takáto stavba vôbec existuje. Podľa nich sa podobný objav podarí len raz za život.

-VIDEO-


29.07.2006Záhadnú hrobku pod Tatrami skúmajú prestížni vedci

Rozostavaný priemyselný park v Poprade-Matejovciach okupujú špičkoví archeológovia. Odborníci z celej Európy sa pokúšajú rozlúsknuť tajomstvo kniežacej hrobky. Už dnes je jasné, že takzvaný dom mŕtvych je unikátom, ktorý bude prepisovať históriu.

-VIDEO-


16.07.2006 - Na Nitrianskom hrade otvorili ojedinelú expozíciu

Na Nitrianskom hrade sprístupnili pre turistov ojedinelú archeologickú expozíciu, takzvanú kazematu. Je to objekt pod zemou, ktorého najvzácnejšia súčasť pochádza ešte z čias Veľkej Moravy.

Dominantou vzácnej expozície na Nitrianskom hrade, ktorú sprístupnili len pred pár dňami, je zakonzervovaný hradný val z 9. storočia z čias Veľkomoravskej ríše.

Tzv. kazemata je podzemný priestor pod bastiónom hradu, čo je rožné opevnenie, z ktorého bojovníci bránili celú pevnosť. Archeológovia tam našli kostry ženy a muža z 9. storočia, aj dve staré delá, ktoré sa používali pri obrane hradu.

Donedávna bol Nitriansky hrad pre turistov takmer neprístupný, lebo je sídlom biskupského úradu. Archeológovia spolu s nitrianskym magistrátom uzavreli so sídelným biskupom dohodu, že postupne sprístupnia pre ľudí čo najviac expozícií. Odkedy otvorili tzv. Vazilovu vežu a teraz i kazematu, denne sa tam vystrieda aj 500 turistov.

-VIDEO-


05.07.2006 - Unikátne nálezy z obdobia Nitrianskeho kniežatstva

Slovenskí archeológovia predstavili verejnosti prevratné zistenia o našej národnej histórii. Po prvýkrát sprístupnili unikátne nálezy z obdobia Nitrianskeho kniežatsva a Veľkej Moravy. Predmety dokazujú, že kresťanstvo na našom území nešírili ako prví solúnsky bratia Cyril a Metod. Ešte pred nimi tu totiž boli taliansky misionári.

-VIDEO-


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk