archeológia
Author:
Submitted by: admin   Date: 09:38 21-07-2008
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Asi tritisíc rokov staré žiarové pohrebisko odkrývajú v týchto dňoch archeológovia v Cinobani v okrese Poltár. Vzácne hroby z obdobia kyjatickej kultúry objavil ešte vlani amatérsky historik Miroslav Peťko z Lovinobane. Pohrebisko, ale aj hradisko a celý komplex obydlí agrárneho charakteru našli na úpätí kopca Strieborná. Nálezisko sa tým radí k unikátom aj z hľadiska európskej archeológie.

Podľa vedúceho výskumu Václava Furmáneka z Archeologického ústavu SAV v Nitre má nálezisko veľký význam aj z pohľadu regionálnych pravekých dejín. "Od minulého mesiaca, odkedy na nálezisku pracuje tím asi desiatich ľudí, sa nám podarilo odkryť dvanásť hrobov a zaevidovaných máme ďalších asi päťdesiat. Predpokladáme, že hrobov tu môže byť okolo dvesto, možno aj viac," hovorí Furmánek. V hroboch našli urny s prepálenými kosťami, ale aj keramiku a tri železné predmety pochádzajúce z ôsmeho až siedmeho storočia pred naším letopočtom. "K zaujímavým nálezom patrí napríklad šálka kyjatickej kultúry z neskorej bronzovej doby či časť železného zubadla z konského postroja tiež z neskorej bronzovej doby," dopĺňa archeológ Vladimír Mitáš.

Viac: www.pravda.sk / Amatér objavil vzácne pohrebisko (09.07.2008)


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk