prvé uverjnenie: 23.júl 2008
Author: BibraX
Submitted by: BibraX   Date: 09:14 31-03-2009
Comments: (1)   Ratings:
Average members rating (out of 10) : Not yet rated   
Votes: 0
Bookmark and Share
Verzia pre tlač

Názov: The Countess (Grófka)
Štúdio : Social Capital
Réžia : Julie Delpy
Hrajú : Julie Delpy, William Hurt, Daniel Bruhl, Anamaria Marinca
Premiéra: 2009

The Countess (Grófka) historická dráma/thriller, ktorá je ďaľším filmovým spracovaním udalosti zo života Alžbety Bátoriovej. V opise o filme sa uvádza priamo, že dej filmu sa odohráva v divokom a hroznom svete východoeurópskej šľachty 16.stor. Film The Countess rozpráva film o Alžbete Báthoriovej (vo filme Julie Delpy), ktorú roky samoty a ústrania premenili na chladnú a zdržanlivú ženu medzi uhorskou šľachtou. Keď jej hrubý a brutálny manžel, František Nadasdy, zomrie na bojovom poli, Alžbeta je nútená brániť svoj majetok proti politickým manévrom a úskokom ostatných šľachticov. Potom čo jej zlomí srdce mladý gróf Thurzo (Daniel Bruhl), Alžbeta nájde spoločníčku v zvodnej čarodejnici zvanej Anna Darvulia (Anamaria Marinca), aby získala späť jeho lásku. Alžbetin rozprávkový sen sa čoskoro zmenil na nočnú moru, keď Darvulina skazenosť viedla Alžbetine už vtedy chladné a sebecké srdce k spáchaniu neslávnych sérii rituálnych vrážd s cieľom ukradnúť mladosť a krásu z nevinných dievčat. Alžbetu Bátoriovú vo filme využíva neznámy šľachtic, ktorý dopomohol k odsúdeniu a strate majetku Alžbety. Príbeh je údajne založený na pravdivom príbehu.

Vyššie uvedené riadky sú prevzaté zo stručných informácii o chystanom filme The Countess. Už podľa napísaného je zrejme, že životný príbeh Bátoriovej, hlavne jej koniec inšpiroval ďalších k natočeniu svojského príbehu. Tento film bude rovnako ako film Juraja Jakubiska Bathory, filmom, v ktorom história tvorí v niektorých prípadoch krásne pozadie trošku podivnému a bizarnému príbehu. Je škoda, že životný príbeh Alžbety Bátoriovej sa vo filme predkladá len v dvoch pozíciach. Najčastejšie je Alžbeta vykreslená ako sado-masochistická obluda vzhľadom pripomínajúcu americkú pornoherečku. Menej často je Bátoriová predstavená ako prototyp svätej ženy, ktorú nielen jej súčasníci nepochopili a ktorá je len na krôčik blízko k Žofii Bošňákovej.


Trailer k filmu "The Countess" - doplnené 31.3.2009
Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk