»News / Hrad Szádvár (Maďarsko)
»
  http://www.castrum.sk/page.php?id=317

Author: , Posted: 13:18 28-07-2008.
Presné údaje o výstavbe hradu Szádvár nie sú známe, prvé zmienky sú z roku 1268 z osvedčenia Štefana V.
Počas svojej histórie mal viacerých majiteľov, najvýznamnejší boli Bebekovci. Po bitke pri Mohácsi sa stal majetkom Františka Bebeka, on a jeho syn Juraj Bebek vykonali významné stavebné zmeny na hrade. Pevnosť vtedy dostala svoje hlavné a konečné črty a formu medzi ostatnými boli postavené rondely a na severnej strane zriedkavo použitý lanový nákladný výťah, ktorý nazývali „slimákom“.
Szádvár prežil svoju najkrutejšiu bitku v januári 1567, keď vojská kapitána horného Uhorska Lazára Schwendiho obklopili hrad, po štvordňovej delostreleckej paľbe otvorili úseky severného múru, z toho dôvodu bola manželka Juraja Bebeka Žofia Pátocsyová, ktorá hrdinsky bránila hrad, nútená hradu sa vzdať a po vyjednanom voľnom odchode z hradu, hrad opustiť.
V XVII. storočí sa menili majitelia hradu Szádvár. O zbúraní Szádváru rozhodli v roku 1686 vo Viedni. V súčasnosti hrad s najväčšou rozlohou v Maďarsku leží v zrúcaninách.Ako prísť na hrad Szádvár:
Z Budapešti do Miskovca na diaľnici M3, potom odbočiť smerom na sever na 26 do Sajószentpéter, z kadiaľ na ceste 27 sa dostaneme do dedinky Szögligetu po 2 km-och v našej ceste sa objavia závory. Na parkovisku pri budove bývalej pohraničnej stráže, kde v súčasnosti funguje Salamandra – turistická ubytovňa, si môžeme naše autá odparkovať a z tadiaľ už vedie len cestička pre pešiu turistiku. Ak budeme nasledovať červené turistické značky, vyšplháme sa na hrad, ktorý stojí na vrchu vo výške 460 m.n.m.

Spoločnosť pozostávajúca z priateľov hradu – ktorí bývajú v rôznych kútoch Maďarska – sa rozhodli, že stáročia opustené zarastené zrúcaniny hradu zachránia.
Spolok prateľov hradu Szádvár sa pripojil k Združeniu Hornomaďarských hradov a svoju vec ohľadne Szádvár popularizuje na rôznych fórach a stretnutia.
Ozajstná tvrdá práca začala v októbri 2006 po obdržaní všetkých povolení od dotyčných úradov... Spolupracovníci Národného parku Aggtelek /NPA/ poskytli a naďalej poskytujú veľkú pomoc pri práci.
Členovia spolku priateľov hradu Szádvár, záujemcovia na základe vydanej výzvy Spolku, zamestnanci Národného parku Aggtelek, občania obce Szögliget, ako aj archeológovia, odstránili zarastené kríky od bezprostrednej blízkosti múrov, a vo vnútri hradu vyriedili stromy a odstránili rôzne výrastky. Tieto náročné práce treba opakovať dva krát ročne. Na jeseň v roku 2007 sa vypracovalo geodetické zameranie, ako aj plán na odvrátenie nebezpečenstva, ktoré bolo zrealizované sčasti z Národného kultúrneho fondu, ako i za pomoci dobrovoľníckej práce odborníkov, ktoré náš spolok podporujú. Touto cestou sa chceme im za ich dobrovoľnú prácu poďakovať.
Spolok priateľov hradu Szádvár chce zabezpečiť ochranu stavu hradu Szádvar, a za uskutočnenie vytýčeného cieľa podáva rôzne projekty. V našich kruhoch radi uvítame pomoc každého, ktorý chce pomôcť hradu Szádvár.

Viac informácií:
www.szadvar.hu
szadvar@gmail.com
+36-30-662-2290

Powered by SeditioPrint version