Author:
Submitted by: BibraX   Date: 12:58 05-09-2008
Comments: (0)   Ratings:
No comments yet
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
HRUŠOVSKÝ HRAD V TLAČI


25.09.2009 - Po nájazdoch barbarov miznú z hradov lopaty a vodováhy

Vyzeral hrozne. Akoby mu ukradli soboty a nedele. Jozef Blaho je záchranca hradov a v posledných rokoch obetoval víkendy na oživovanie stredovekých ruín. S ďalšími dobrovoľníkmi zo združenia Leustach vo voľnom čase hubil burinu, vláčil ťažké kamene a nanovo staval schodiská. Keď však zbadal vykradnutý sklad s náradím, vytrhané schody, akoby to úsilie bolo nadarmo.

Zlodeji najnovšie vykradli hrad Hrušov pri Zlatých Moravciach. Stalo sa to len pár dní pred pripravovanými stredovekými slávnosťami. Ako v prípade ostatných obnovovaných zrúcanín, ani tu nie sú nijaké vzácne predmety či zlato. Len kamene a náradie. "Neviem, či to vyzerá, že na hrade skrývame nejaký poklad. Prestrihli hrubé reťaze. Pobrali vodováhy, nové murárske náradie, lampáše. Škoda je možno 400 eur," rozprával Blaho, zatiaľ čo zo zeme zbieral ešte trochu teplé ohorky, ktoré tu dlhoprstí zanechali.

Potom sa pozrie o niekoľko desiatok metrov dolu zrázom a ukazuje na veľký kameň opretý o strom. Je to kus schodiska. "Kradli a ničili. Vyvalili schod a hodili ho dole." Opodiaľ na Živánskej veži sa ktosi ulakomil na zvyšky piesku, ktoré dobrovoľníci potrebujú pri svojich murárskych prácach. Odniesli si aj nedávno osadené lavičky.

Viac: www.pravda.sk / Po nájazdoch barbarov miznú z hradov lopaty a vodováhy - 25.09.2009

03.08.2008 - Leustach zachraňuje 300 rokov spustošený hrad Hrušov

Krstom 3D modelu ideovej rekonštrukcie hradu Hrušov a pamätnej mince si dnes členovia občianskeho združenia Leustach a ich priaznivci pripomenuli 300. výročie zániku hradu a 80. výročie jeho prvej konzervácie. Pre návštevníkov boli pripravené prehliadky hradu s odborným výkladom i stredoveký kultúrny program.

Občianske združenie Leustach sa venuje záchrane a rekonštrukcii areálov najohrozenejších architektonických pamiatok stredovekého dedičstva. Zaregistrované bolo koncom roka 2005, reálne však podľa slov predsedu združenia Jozefa Blahu vykonáva činnosť od roku 2002. Brigádnicky vo vlastnej réžii sa členovia i sympatizanti hnutia podieľali na záchranných a rekonštrukčných prácach hradov Gýmeš, Hrušov, Oponice i Nitrianskeho hradu. Blaho ako učiteľ na základnej škole k tejto činnosti priviedol i žiakov viacerých nitrianskych základných škôl, ktorí sa aj takýmto praktickým spôsobom oboznamujú s dejepisom. V minulom roku zorganizoval Leustach 98 brigád, z toho 48 na Hrušove, kde 439 dobrovoľníkov odpracovalo 4657 hodín. Za posledných 50 rokov bol hrad obrastený kríkmi, stromami, nádvoria boli plné kameňa a sutiny, po schodoch sa nedalo prejsť. Brigádnici tieto priestory upravili. Slovenský skauting dal v rámci projektu Odklínanie slovenských hradov zhotoviť drevenú informačnú tabuľu, ktorú členovia združenia osadili pod hradom v októbri minulého roku.

Viac: www.sme.sk / Leustach zachraňuje 300 rokov spustošený hrad Hrušov (03.08.2008)


09.06.2008 - Hrad Hrušov opravujú aj deti

Hrad Hrušov neďaleko Skýcova v Zlatomoraveckom okrese pomaly vstáva z ruín. Na hrade hučí miešačka, k hradným stenám nosia brigádnici maltu a uvoľnené skotúľané kamene. Štrnásťročný chlapec z Pohraníc sa ani nezastaví, v rukách obracia murársku lyžicu mladá žena z Hostia. „Najprv treba očistiť múr od nečistôt, zvlhčiť ho a pripevniť kameň maltou,“ vysvetľuje.

Na obnove hradu pracuje občianske združenie Leustach. Uplynulý víkend sa pridali aj záchrancovia hradov zo Sklabine, Lietavy, Katarínky, Lednice, Uhrovca či Oponíc. Pod dohľadom odborníkov spevňovali narušené múry.

Viac: www.sme.sk / Hrad Hrušov opravujú aj deti (09.06.2008)


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk