Author:
Submitted by: admin   Date: 13:07 05-09-2008
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
LEDNICKÝ HRAD V TLAČI


16.02.2011 - Záchrana hradu závisí od pomoci rezortu kultúry i sponzorov
Cez víkend sa zrútila predná časť hradu, historická pamiatka potrebuje peniaze na svoju záchranu.

Oprava poškodeného hradu v Lednici závisí podľa starostu obce Milana Barku od získania peňazí z Ministerstva kultúry a od sponzorov. Časť peňazí by mala pochádzať aj z obecnej kasy. "Máme už podané nejaké žiadosti," povedal starosta.
Ako ďalej konšttaoval, peniaze na rekonštrukciu začali zháňať už vlani. Minulý rok sa zapojili do grantového programu Obnovme si svoj dom. Veľká časť finančných prostriedkov však stále chýba. Po tom ako sa cez víkend zrútila predná časť, sú peniaze na opravu hradu ešte potrebnejšie.

Viac: www.sme.sk / Záchrana hradu závisí od pomoci rezortu kultúry i sponzorov - 16.2.2011


15.02.2011 - Zrútila sa časť Lednického hradu, hrozí väčšia katastrofa
Časť paláca na hrade v Lednici pri Púchove sa cez víkend zrútila. Zvyšky muriva sa po strmom brale zosypali smerom k dedine, nikoho však nezranili ani nespôsobili vážnejšie škody. Podľa občianskeho združenia, ktoré národnú kultúrnu pamiatku už siedmy rok opravuje, hrozí zrútenie ešte väčšej časti hradného múru.

Či sa podarí zabrániť ďalším škodám, je zatiaľ otázne, peniaze sa iba hľadajú. Obecná kasa totiž na opravu nestačí, preto sa Lednica snaží získať peniaze aj z ministerstva kultúry a od sponzorov. To je však záležitosť dlhých mesiacov, kým k ďalšiemu zrúteniu môže dôjsť prakticky kedykoľvek.

"Zosypala sa predná stena paláca. Je to pôvodná časť hradu, ktorá nebola opravovaná ani v šesťdesiatych rokoch. Zistili sme, že sa odtrháva ešte väčší kus múru, ako spadol teraz, odhadujem, že sa môže zrútiť 5 až 10 kubíkov muriva," hovorí Peter Martinisko, prezident občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Viac: www.PRAVDA.sk / Zrútila sa časť Lednického hradu, hrozí väčšia katastrofa - 15.02.2011


18.07.2008 - Hrad v Lednici zachraňujú mladí nadšenci

Z neprístupného hradu nad obcou Lednica v Púchovskom okrese zostali len ruiny. A ešte aj tie v predchádzajúcich rokoch pomaly, ale iste mizli. Miestni obyvatelia sami tvrdia, že ak by sa všetky kamene z múrov mali vrátiť späť na hrad, polovica domov v dedine by padla.

O hrad sa začali starať dobrovoľníci z Historicko-astronomickej spoločnosti v Ilave. Počas letných prázdnin im prišli pomôcť mladí nadšenci z okolia Lednice, ale aj z väčšej diaľky.

Viac: www.pravda.sk / Hrad v Lednici zachraňujú mladí nadšenci (18.07.2008)


16.07.2008 - Lednica: Dobrovoľníci trávia prázdniny záchranou hradu

Skupina dobrovoľníkov sa rozhodla tráviť svoje prázdniny a voľný čas netradičným spôsobom. Od začiatku prázdnin sa zúčastňujú letného archeologického praktika, ktorým chcú pomôcť zachrániť zrúcaninu hradu Lednica.

"Zaškoľujeme dobrovoľníkov ako a čo kopať na hrade, aby sme u nich vzbudili záujem o profesionálnu archeológiu a nielen o to amatérske hľadanie pokladov po zrúcaninách, ktoré sa u nás rozmáha," vysvetlil zámer workshopu prezident občianskeho združenia Historicko - astronomická spoločnosť Peter Martinisko. Ako uviedol, dobrovoľníkom sa už podarilo nájsť črepiny z 11.-12. storočia, kvantá kostí a kus historického skla.

Viac: www.sme.sk / Lednica: Dobrovoľníci trávia prázdniny záchranou hradu (16.07.2008)


24.05.2008 - Hradní polopáni

Najprv sa partia nadšencov rozhodla, že opraví hrad. Založili si občianske združenie, pretože už skôr mali zálusk na LEDNICKÝ, lepšie povedané, jeho zrúcaninu. Pred mesiacom sa im podarilo polovicu hradu odkúpiť za korunu. No, nekúpte to.

Celé to vyzerá priam ideálne, za korunu sa dá dnes už máločo kúpiť a tu zrazu hrad. Zdanie však klame. Zrúcanina bola pred štyrmi rokmi, keď sa ho členovia Historicko-astronomickej spoločnosti (HAS) ujali, na úspešnej ceste do hrobu. Za tie roky predsa len trochu práce urobili a čakajú ich ešte ďalšie roky driny. Kúpiť hrad je totiž ako kúpiť mačku vo vreci. Hrad roky chátral a najväčším jeho nepriateľom sa okrem kyslých dažďov a počasia stal človek. Napríklad klenby sú robené z tufového kameňa, ktorý ľudia s obľubou používali do interiérov na skalky. Ľahko sa doň vŕtalo a bolo to pekné. Povylamovali ho a klenba sa čoskoro zlomila.

Viac: Život / Hradní polopáni (24.5.2008 - 21/2008)


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk