»Články z novín / Turnianský hrad v tlači
»
  http://www.castrum.sk/page.php?id=373

Author: , Posted: 08:33 08-09-2008.
TURNIANSKÝ HRAD V TLAČI


25.08.2008 - Turniansky hrad chytá druhý dych

Kultúrna pamiatka Turniansky hrad zarastená kríkmi a stromami sa rozpadáva. Obec Turňa nad Bodvou sa chce pokúsiť o jeho záchranu. "Hrad je v dezolátnom stave. V súčasnosti je tam vstup len na vlastné nebezpečenstvo. Radi by sme prispeli k jeho konzervácii, ale bráni tomu viacero okolností," povedal starosta Pavol Molnár (SMK - MKP).

Ako väčšina hradov ani Turniansky nie je zapísaný v katastri. To znamená, že na papieroch vlastne neexistuje. Pozemky patria štátnym lesom. Turňa s nimi momentálne rokuje o predaji za symbolickú korunu. Vrátane prístupovej cesty. Predbežná dohoda už existuje.

Kultúrna pamiatka leží na území Národného parku Slovenský kras. Práve na hradnom vrchu rastie vzácna a chránená endemická rastlina rumenica turnianska. "Ochranári si poriadok prísne strážia. Preto neviem, aký postoj by zaujali k prípadným prácam na hrade," dodal Molnár. O záchranu hradu sa už snažilo jedno občianske združenie, ale aktivity nakoniec zastavili práve ochranári.

Obec má s hradom svoje plány. Okrem konzervácie chce zastrešiť aj mohutnú valcovitú vežu. Peniaze plánuje získať aj z eurofondov.

Viac: www.pravda.sk / Turniansky hrad chytá druhý dych (25.08.2008)

Powered by SeditioPrint version