archeológia
Author:
Submitted by: admin   Date: 18:37 20-09-2008
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Priestranstvo pred Kultúrnym a metodickým centrom Ozbrojených síl SR v centre Trenčína začali minulý týždeň skúmať archeológovia. Súkromný investor plánuje pred bývalým Domom armády, ako sa tomuto stredisku vojakov tiež hovorí, postaviť podzemné garáže. Robotníkov pracujúcich s ťažkými strojmi po odvoze prvých metrov kubických zeme vystriedali archeológovia. Zatiaľ sa im podarilo nájsť čriepky z dôb Veľkej Moravy, základy muriva pravdepodobne z 12. až 13 storočia či klenbu z 19. storočia. Archeológovia veria, že v zemi sa nachádzajú ešte staršie nálezy a možno aj stavby.

Vedúceho výskumu a zároveň riaditeľa Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre Mateja Ruttkaya by potešil nález veľkomoravského kostola alebo fragmentov ešte z doby, kedy tu zimovali Rimania. Ich tábor sa doposiaľ nepodarilo nájsť, svedectvo o návšteve v Trenčíne poskytuje len známy nápis na hradnej skale z roku 179 nášho letopočtu.

Podľa investičného riaditeľa spoločnosti Tatra Real Rudolfa Czellera uzavreli s archeológmi zmluvu na tri mesiace, do konca novembra a možno aj skôr by mali výskum ukončiť. Dovtedy budú musieť stavebnú činnosť zosúladiť s potrebami archeológov. Ruttkay upozornil, že veľké množstvo stavebných aktivít, špeciálne na Považí, býva spojených s výskumov. Je problém nájsť ľudí, ktorí majú o túto prácu záujem, zdôraznil.

Viac: www.sme.sk / Archeológovia by chceli nájsť stopy po Rimanoch (16.09.2008)


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk