Author:
Submitted by: admin   Date: 08:50 11-12-2009
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
HRAD TOPOĽČANY V TLAČI


26.10.2010 - Ficov bratranec od Nórov peniaze na hrad dostane
Nórske fondy uvoľnili peniaze na hrad, ktorý opravuje Ficova rodina. Projekt preverovali pre podozrenie z rodinkárstva.

Takmer 1,2 milióna eur z nórskych fondov môže ísť na Topoľčiansky hrad, ktorý opravuje rodina expremiéra Roberta Fica (Smer). Nóri pôvodne stopli financovanie pre podozrenie z rodinkárstva a klientelizmu. Krátko pred návštevou nórskeho kráľovského páru na Slovensku peniaze na projekt uvoľnili.

Hrad rekonštruuje združenie na čele s Ficovým bratrancom Rastislavom Rybanským cez rodinnú firmu StyleMont. Podporu mu schválil Úrad vlády, ktorý je na Slovensku styčným bodom pre nórske fondy, v čase, keď bol Fico ešte premiérom.

„Rozhodli sme sa grant uvoľniť,“ povedal pre SME Sigve Soldal Bjorstad z bruselskej centrály nórskych fondov.

Viac: www.SME.sk / Ficov bratranec od Nórov peniaze na hrad dostane - 26.10.2010

17.10.2010 - Vyvolený
Na opravu Topoľčianskeho hradu darovala štátna akciovka občianskemu združeniu, ktoré zastrešuje bratranec Roberta Fica, spolu takmer 260-tisíc eur.

Neuveriteľné šťastie sa usmialo na Občianske združenie Topoľčiansky hrad, ktoré má pod palcom Rastislav Rybanský, bratranec bývalého premiéra Roberta Fica.
Na záchranu hradu týčiaceho sa nad malebnou dedinkou Podhradie sa totiž združeniu podarilo získať od stopercentnej štátnej akciovky Jadrová a vyraďovacia spoločnosť v uplynulých troch rokoch vo forme sponzorského daru 260--tisíc eur, čo v starej mene predstavuje takmer osem miliónov korún! Takýmto úspechom pri žiadaní prostriedkov na rekonštrukciu zrúcaniny sa na Slovensku nemôže pravdepodobne pochváliť žiadny iný jednotlivec, združenie či skupina nadšencov. Spomínaná suma navyše nie je jediná, ktorú záchranári z Topoľčianskeho hradu zís-kali. Ako sme už v minulosti informovali, úspešní boli aj pri uchádzaní sa o dotácie z Nórskych fondov, odkiaľ zís-kali 1,2 milióna eur.

Viac: www.7plus.sk / Vyvolený - 17.10.2010

30.09.2010 - Práce na Topoľčianskom hrade pomaly finišujú
Prvé kolo opráv Topoľčianskeho hradu sa chýli ku koncu. Na hrade objavili zaniknutú gotickú stavbu. Hrad čiastočne sprístupnia na jar budúceho roka. Združeniu však na čas pozastavili peniaze z nórskych fondov.

Prvé kolo opráv Topoľčianskeho hradu v Podhradí sa pomaly chýli ku koncu. Výsledky budeme môcť zazrieť už na jar budúceho roka. Rozsiahla obnova horného hradu sa začala po polročnom archeologickom výskume takto pred rokom.

Viac ako milión eur na opravu horného hradu získalo Občianske združenie Topoľčiansky hrad z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu (NFM) a zo štátneho rozpočtu. Jeho predseda Rastislav Rybanský ráta aj s opravami ďalších častí hradu aj prístupovej cesty. Peniaze na ich opravu však ešte bude musieť zohnať. Podľa posledných informácií však združeniu pozastavili platby nórske fondy.

Viac: www.SME.sk / Práce na Topoľčianskom hrade pomaly finišujú - 30.09.2010

22.09.2010 - Ficovmu bratrancovi stopli grant na opravu hradu
Občianske združenie na čele s Rastislavom Rybanským je odhodlané opraviť hrad aj bez nórskych fondov.

Nórske fondy nateraz stopli peniaze na Topoľčiansky hrad. Opravuje ho rodina expremiéra Roberta Fica (Smer). Z celkového rozpočtu takmer 1,2 milióna eur už občianske združenie na čele s Ficovým bratrancom Rastislavom Rybanským vyčerpalo polovicu.

„Platby na tento projekt sme pozastavili,“ potvrdil Sigve Soldal Bjorstad z Úradu finančného mechanizmu nórskych fondov. Stalo sa tak potom, čo rekonštrukciu Topoľčianskeho hradu začala preverovať kontrola.

Bruselská centrála nórskych fondov poslala na hrad audítorov, keď médiá zverejnili, že ho rekonštruuje Ficov bratranec. Dotáciu získal v minulom volebnom období.

Nórske fondy pritom na Slovensku spravuje práve Úrad vlády. „Máme nulovú toleranciu k akejkoľvek sprenevere a klientelizmu,“ vyhlásil vtedy Bjorstad.

Výsledky kontroly zatiaľ úrad nezverejnil. Sporné otázky si podľa Bjorstada v súčasnosti vysvetľujú so slovenskou stranou. Potom rozhodnú, čo ďalej.

Viac: www.SME.sk / Ficovmu bratrancovi stopli grant na opravu hradu - 22.09.2010
04.06.2010 - Ficovu rodinu na hrade preverujú
Faktúry za Topoľčiansky hrad, ktorý opravuje premiérov bratanec Rastislav Rybanský, možno nórske fondy nepreplatia.

Topoľčiansky hrad, ktorý opravuje rodina premiéra Roberta Fica, skontrolujú odborníci vyslaní bruselskou centrálou nórskych fondov.

Viac než milión eur dostalo združenie Topoľčiansky hrad, za ktoré vystupuje premiérov bratanec Rastislav Rybanský.

„Úrad finančného mechanizmu nórskych fondov si najal externých konzultantov, aby monitorovali tento projekt,“ povedal pre SME Sigve Soldal Bjorstad z bruselskej centrály. Preverujú aj to, že zrúcaninu opravuje rodinná firma Rybanských Style­Mont. „Máme nulovú toleranciu akejkoľvek sprenevery a klientelizmu,“ dodal Bjorstad.

Viac: www.SME.sk / Ficovu rodinu na hrade preverujú - 04.06.2010


05.12.2009 - Hrad v Podhradí opravia za milión eur

Topoľčiansky hrad sa obnovuje. Prvú časť obnovy ukončia vo februári 2011.

Po polročnom archeologickom výskume v ruinách Topoľčianskeho hradu sa začalo s jeho rozsiahlou obnovou za viac ako milión eur.

Peniaze na opravy získalo Občianske združenie Topoľčiansky hrad z Finančného mechanizmu EHP, Nórskeho finančného mechanizmu EHP a zo štátneho rozpočtu. V súčasnosti sa začalo opravovať vnútorné jadro hradu. Prvá časť obnovovania skončí vo februári 2011. Predseda združenia Rastislav Rybanský neskôr ráta aj s opravou ostatných častí areálu hradu a prístupovej cesty. Jeho snom je vrátiť hradu život.

„Takáto veľká investícia v našom kraji ešte nebola," vraví Rastislav Rybanský, ktorý založil združenie kvôli záchrane hradu. Peniaze na prvú časť opráv poputujú z nenávratného príspevku vo výške 1 194 741 eur. Z neho sa obnoví len jadro hradu, a to veža, most a delová bašta.

V súčasnosti už stojí dočasný most, ktorý poslúži pri opravách na prechod malých strojov a sanuje sa vnútorný obal hradu. Pri stavbe sa používa popadaný materiál z okolia, podobný zhromažďovali už archeológovia pri výskume. „Predpokladám, že v stredoveku hrad stavali z kameňov z neďalekého kameňolomu. Ak ich nebude dostatok, použijeme tie," vysvetľuje predseda združenia.

Viac: www.SME.sk / Hrad v Podhradí opravia za milión eur - 5.12.2009


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk