Author:
Submitted by: admin   Date: 09:12 03-02-2010
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
BREKOVSKÝ HRAD V TLAČI.18.10.2010 - Motorkári jazdia cez chránené územia až na Brekovský hrad
Skupinky motorkárov si mýlia turistické chodníky a chránené územia s pretekárskou a krosovou dráhou. Na štvorkolkách a motorkách jazdia priamo až na Brekovský hrad. Premávajú sa aj v okolí Vinianskeho hradu a po plážach Zemplínskej šíravy. Ochranári tvrdia, že intenzívnejšou spoluprácou s políciou sa ich darí viac odhaľovať a pokutovať.

Turistov, ktorí pred pár dňami vystúpili na Brekovský hrad, nemilo prekvapili dvaja jazdci na motorkách. Vyštverali sa s nimi až priamo do útrob hradu.

Brekovský hradný vrch pritom patrí medzi chránené územia európskeho významu Natura 2000. Okolie obce Brekov je zaradené aj do národného zoznamu navrhovaných chránených vtáčích území.

Neďaleko hradu sa nachádza Brekovská jaskyňa a jaskyňa Veľká Artajama. Platí tu 2. stupeň ochrany.

"Boli sme nemilo prekvapení, keď úplne pod hradom pomedzi nás prefrčali dve motorky. Zaskočená zostala aj moja kolegyňa z Nemecka, ktorej som chcela ukázať naše kultúrne pamiatky a prírodu. Jeden motorkár bol navyše neskúsený a tesne pod hradom spadol aj s motorkou. Nemali dokonca ani evidenčné čísla. Určite im nešlo o turistiku. Popredvádzali sa na hrade a odišli preč," povedala 33-ročná Jana z Michaloviec.

Viac: www.sme.sk / Motorkári jazdia cez chránené územia až na Brekovský hrad - 18.10.2010

17.08.2010 - Dobrovoľníci pracovali na najstaršej časti Brekovského hradu
Prvý augustový týždeň bol na hrade Brekov už druhý ročník medzinárodného dobrovoľníckeho tábora "IVW Brekov 2010". Čistil sa hrad od odpadkov, pribudli informačné tabule a začali s murovaním v severnej časti.

Dobrovoľníci sa na hrad Brekov dostali prostredníctvom výmenných sietí v spolupráci s občianskym združením INEX. Pod skratkou IVW sa skrýva International voluntary workcamp. Tábora v Brekove sa zúčastnili dobrovoľníci z Južnej Kórey, Talianska, Ukrajiny, Francúzska, Belgicka a Slovenska. Viacerí si vzali aj neplatenú dovolenku, za čo im patrí vďaka. Pracovali bez nároku na odmenu, no získali dobrý pocit, nové priateľstvá a životné skúsenosti. Dobrovoľnícky tábor IVW Brekov 2010 mal tri hlavné ciele.

Viac: www.korzar.sme.sk / Dobrovoľníci pracovali na najstaršej časti Brekovského hradu - 17.08.2010

10.11.2009 - Hrad Brekov zamerajú a preskúmajú

Brekovský hrad sa po dlhých stáročiach dočkal záujmu nadšencov myšlienky jeho záchrany a aj odborníkov. Kvôli jeho budúcej záchrane ho geodeti zamerajú. Na rad príde architektonicko-historický výskum hradného jadra a východného palácového traktu. Bude podkladom pre konzervačné práce na hrade.

Združenie na záchranu Brekovského hradu má dlhodobý zámer na komplexnú obnovu zrúcaniny hradu Brekov. V súčasnpsti postupuje v súlade s rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Prešove z konca roku 2008. V ňom pamiatkový úrad podmienil práce na hrade Brekov prípravnou a projektovou dokumentáciou.

Viac: www.korzar.sme.sk / Hrad Brekov zamerajú a preskúmajú - 10.11.2009


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk