Šariš
Author:
Submitted by: admin   Date: 10:52 16-08-2010
Comments: (0)   Ratings:
Average members rating (out of 10) : Not yet rated   
Votes: 0
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Archeológovia pri sonde na Šarišskom hrade narazili na dve úrovne kamenného muriva, ktoré vedú k predpokladu, že dolné nádvorie nepochádza z 15. storočia, ako sa doteraz predpokladalo, ale hradby tu postavili o dvesto rokov skôr. Našli tiež predmety, ktoré svedčia o bojových aktivitách na hrade. Sonda je zatiaľ otvorená, zvedavci do nej môžu ešte nahliadnuť.

Archeológom na Šarišskom hrade sa s pomocou sondy hlbokej takmer štyri metre podarilo zistiť, že kamenné hradby dolného nádvoria, o ktorých sa doposiaľ predpokladalo, že pochádzajú z 15. storočia, boli s najväčšou pravdepodobnosťou postavené o dvesto rokov skôr. Nasvedčujú tomu dve úrovne maltovej dlážky, ktoré súvisia s dvoma stavebnými etapami. Znamená to, že na tú dobu to bol neobyčajne rozsiahly hrad. Plnil aj funkciu útočiska pre väčší počet ľudí, ktorých mal ochrániť pred nájazdmi Tatárov, ktorí na naše územie vtrhli v roku 1 241.

Viac: www.webnoviny.sk / Šarišské hradby sú staršie ako sa predpokladalo - 25.07.2010


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk