Čachtice
Author:
Submitted by: admin   Date: 11:04 16-08-2010
Comments: (0)   Ratings:
No comments yet
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Z Čachtického hradu ostali len ruiny. Peniaze majú poslúžiť hlavne na záchranu zvyškov hradieb.

Čachtický hrad, ktorý posledných 300 rokov pustol, čaká rozsiahla obnova. Z pamiatky opradenej legendami o krvavej grófke Báthoryčke ostali len ruiny. Obec v okrese Nové Mesto nad Váhom, rovnako ako Beckov a Trenčiansky hrad, získala 2,5 milióna eur z eurofondov. Peniaze poputujú hlavne na záchranu rozpadávajúcich sa zvyškov hradieb a na obnovu dnes čiastočne zaniknutých historických architektúr hradu z prvej polovice 13. storočia, na ktorý je momentálne vstup na vlastné riziko.

Čachtice v týchto dňoch vyhlásili tender na zhotoviteľa záchranných prác ruiny hradu. “V rámci realizácie prác bude potrebné domurovanie stien a múrov, vytvorenie dreveného stropu obytnej veže, prekrytie obrannej veže s kaplnkou, odstránenie sutín z hradného jadra a predhradia, ako aj vybudovanie objektu pre predaj lístkov. Odlesnenie, zatrávnenie plochy nádvoria ako aj osadenie oddychového posedenia na hradnom nádvorí dotvoria príjemnú atmosféru tejto legendami opradenej pamiatky,” píše sa v podmienkach súťaže.

Viac: www.webnoviny.sk / Čachtice čaká obnova za 2,5 milióna eur - 25.07.2010


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk