Author:
Submitted by: admin   Date: 09:59 27-09-2010
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Zlatú plaketu Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied si dnes v Bojnej v okrese Topoľčany prevzal podpredseda Národnej rady Robert Fico.

Ocenenie získal v kategórii Podporovateľ slovenskej archeológie za to, že sa mimoriadne angažoval v prospech rozvoja slovenskej vedy a výskumu našich najstarších dejín, uviedol riaditeľ Archeologického ústavu Matej Ruttkay.

Toto ocenenie získal ešte ako predseda vlády SR v novembri minulého roka pri príležitosti 70. výročia vzniku nášho ústavu. Z časových dôvodov sa nám až dnes podarilo plaketu osobne odovzdať, konštatoval Ruttkay.

Vláda Roberta Fica schválila na rok 2008 financie zo štátneho rozpočtu na základný archeologický výskum. Stalo sa tak po prvý raz od vzniku samostatnej Slovenskej republiky s výnimkou účelovej päťmiliónovej dotácie na výskum v Bojnej v roku 2007.

Peniaze od štátu umožnili archeológom rozbehnúť systematický archeologický výskum. Pokračovali v skúmaní náleziska Bojná a súčasne začali skúmať aj ďalšie hradiská z rovnakého obdobia, ktoré pre nedostatok financií v minulých rokoch nemohli preskúmať. Vďaka štátnej dotácii vedci mohli pokračovať aj vo výskume hrobky germánskeho veľmoža v Poprade, konštatoval Ruttkay.

Viac: www.sme.sk / Archeologický ústav SAV udelil Ficovi ocenenie za podporu výskumu - 20.09.2010


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk