Author:
Submitted by: admin   Date: 10:30 02-03-2011
Comments: (0)   Ratings:
Average members rating (out of 10) : Not yet rated   
Votes: 0
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Časť paláca na hrade v Lednici pri Púchove sa cez víkend zrútila. Zvyšky muriva sa po strmom brale zosypali smerom k dedine, nikoho však nezranili ani nespôsobili vážnejšie škody. Podľa občianskeho združenia, ktoré národnú kultúrnu pamiatku už siedmy rok opravuje, hrozí zrútenie ešte väčšej časti hradného múru.

Či sa podarí zabrániť ďalším škodám, je zatiaľ otázne, peniaze sa iba hľadajú. Obecná kasa totiž na opravu nestačí, preto sa Lednica snaží získať peniaze aj z ministerstva kultúry a od sponzorov. To je však záležitosť dlhých mesiacov, kým k ďalšiemu zrúteniu môže dôjsť prakticky kedykoľvek.

"Zosypala sa predná stena paláca. Je to pôvodná časť hradu, ktorá nebola opravovaná ani v šesťdesiatych rokoch. Zistili sme, že sa odtrháva ešte väčší kus múru, ako spadol teraz, odhadujem, že sa môže zrútiť 5 až 10 kubíkov muriva," hovorí Peter Martinisko, prezident občianskeho združenia Historicko-astronomická spoločnosť.

Viac: www.PRAVDA.sk / Zrútila sa časť Lednického hradu, hrozí väčšia katastrofa - 15.02.2011


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk