Author:
Submitted by: admin   Date: 08:56 01-04-2011
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Posledný marcový víkend sa na hrade Tematín konala prvá tohtoročná brigáda občianskeho združenia Hrad Tematín. Začala ňou štvrtá sezóna konzervácie ruín hradu, ktorú združenie realizuje. Doposiaľ sa im podarilo rozbehnúť niekoľko prelomových výskumov, vďaka ktorým boli zistené nové informácie o hrade. Na základe výsledkov týchto výskumov, bol zvolený postup konzervačných prác, ktorý je konzultovaný so odborníkmi v tejto oblasti.

“Posledný výskum bol zameraný na oblasť archeológie. Dobrovoľníci počas minuloročného leta odstránili z východnej bašty cez 40 ton nánosov, čo bolo nutné z hľadiska statickej stability objektu. Úroveň terénu v bašte tak znížili o 2,4 metra. Výsledkom výskumu bolo zdokumentovanie niekoľkých kultúrnych vrstiev, v ktorých sa našlo množstvo keramického materiálu – kachlice, fajky, rozbité džbány, misy, taniere a iné. Celkové uloženie týchto vrstiev nasvedčuje tomu, že bašta bola na konci svojho funkčného obdobia – okolo roku 1700 – cielene zasypaná v krátkom období odpadovým kuchynským materiálom. Bežne sa tento odpad sypal za hradby, preto je podivuhodné, že takéto množstvo odpadu sa umiestnilo do bašty. Názory odborníkov sa rôznia a konečnú príčinu sa pravdepodobne dozvieme po dokončení archeologických výskumov v nasledujúcich objektoch, čo predstavuje možno aj niekoľko rokov,” konštatoval Mgr. Mojmír Choma z OZ Hrad Tematín.

Viac: www.pnky.sk / Pri konzervácii hradu Tematín zistili aj, že jedna z bášt bola kedysi zasypaná kuchynským odpadom - 31.03.2011


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk