Radzovce
Author:
Submitted by: admin   Date: 08:51 08-04-2011
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
V Radzovciach dnes krstili knihu z pera archeológa Václava Furmáneka, ktorý v obci vykonával prieskum. Zároveň bola v obecnej výstavnej miestnosti otvorená stála archeologická expozícia.

V Radzovciach v okrese Lučenec krstili dnes knihu o obci a archeologických výskumoch, ktoré sa tam v minulosti realizovali.

Dielo s názvom Radzovce osada ľudu popolnicových polí napísal čestný občan Radzoviec, archeológ Václav Furmánek z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Nitra. Ten vykonával v obci prieskum niekoľko rokov a napísal o nej už druhú publikáciu.

"Krst knihy sme spojili s otvorením stálej archeologickej expozície v obecnej výstavnej miestnosti, kde sa nachádzajú artefakty nájdené v našej dedine," informoval starosta Peter György a doplnil, že Radzovce patria k náleziskám európskeho významu a archeológovia tu odkryli až viac ako 1200 hrobov.

Furmánek sa rozhodol skúmať obec, pretože už pred 80 rokmi sa tu nachádzalo nálezisko. "Hľadal som lokalitu, ktorá by pomohla objasniť históriu doby bronzovej. V roku 1969 som sem prišiel s profesorom Vojtechom Budinským Kričkom, obzreli sme si lokalitu a začali sme skúmať. Ja som tu strávil viac ako 11 rokov. Radzovce týmto archeologickým výskumom vstúpili do povedomia celej Európy," oznámil Furmánek s tým, že nálezisko v Radzovciach patrí k najväčším preskúmaným pohrebiskám z obdobia popolnicových polí v strednej Európe.

Viac: www.sme.sk / Archeologický výskum v Radzovciach je zvečnený v dvoch knihách. - 6.4.2011


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk