Pustý hrad (Starý Zvolen)
Author:
Submitted by: admin   Date: 20:04 30-05-2011
Comments: (0)   Ratings:
Average members rating (out of 10) : Not yet rated   
Votes: 0
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Archeologický výskum na Pustom hrade sa túto sezónu sústreďuje aj na približne 400 metrov dlhú spojovaciu časť medzi dolným a horným hradom. Hradba plynulo pokračuje z dolného hradu smerom hore, dlhá je približne 200 metrov. Približne v strede medzi dolným a horným hradom končí. Ďalej je už iba prírodná bariéra v podobe kamenného hrebeňa.

Výskum počas niekoľkých víkendov ukázal, kde hradný múr opevnenia končí a že ďalej nepokračuje. Ani opevnením vo forme drevenej palisády. Potvrdilo sa tak, že Pustý hrad tvorili dva samostatné hrady, ktoré navzájom súviseli a vytvárali tak výnimočný hradný komplex.

Opevnenie dolného hradu má konštantnú hrúbku 2,5 metra, pri južnej stene veže sa zužuje na 1,8 metra. „Predpokladáme, že v približnej hrúbke plynule pokračuje ďalej do takzvanej spojovacej časti," hovorí šéf archeologického výskumu Ján Beljak z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV).

Viac: www.SME.sk / Donjon je unikátom strednej Európy - 01.05.2011


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk