archeológia na Slovensku
Author:
Submitted by: admin   Date: 20:50 19-01-2012
Comments: (0)   Ratings:
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Keď archeológovia na zimu opúšťali svoje rozkopané náleziská, mysleli si, že sa k nim na jar opäť vrátia. Tak ako to robili doteraz. Tohto roku však hrozí, že vzácne lokality v Bojnej, Matejovciach, Cinobani či v Nižnej Myšli zostanú opustené.

Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied totiž nedostal dotácie na základný terénny výskum, takže všetky podobné projekty bude musieť zastaviť. SAV však nemá na výber. Na vykopávkach šetrí, lebo jej ministerstvo financií zoškrtalo rozpočet.

"Problém je, že celá akadémia dostala menej peňazí. Máme síce prísľub jej vedenia, že nám pomôžu nájsť potrebné prostriedky, ale krutá pravda je, že ich nemajú odkiaľ zohnať. Realita je taká, že tie peniaze nie sú a to, že SAV takýmto spôsobom šetrí, celkom chápem," uznal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Ústav by podľa neho na terénny výskum potreboval zhruba 200-tisíc eur, o ktoré teraz prišiel. Nebude peňazí na externé práce, brigádnikov ani na stroje.

Viac: www.PRAVDA.sk / Archeológom škrtli peniaze na výskum v teréne - 18.1.2012


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk