Bratislava
Author:
Submitted by: admin   Date: 12:49 28-02-2012
Comments: (0)   Ratings:
Average members rating (out of 10) : Not yet rated   
Votes: 0
Bookmark and Share
Verzia pre tlač
Pred troma rokmi odborníci z Mestského ústavu ochrany pamiatok zažili po unikátnych archeologických objavoch na Bratislavskom hrade veľkú slávu. A potom dva roky nedostali od štátu na výskum pod historickou pamiatkou Slovenska číslo 1 ani euro.

Inštitúciu už osem rokov vedie Ivo Štassel. Už v 80. rokoch sa podieľal na obnove historického jadra hlavného mesta a postupne vkladá do tohto zložitého puzzle políčko za políčkom. Obdivuje antickú kapitolu histórie Bratislavy, ale najviac mu búši srdce pri dotyku s architektúrou 13. storočia, keď sa prevažne drevená osada pri Dunaji menila na kamenné mesto.

Archeológovia z vašej inštitúcie našli pri vykopávkach počas rekonštrukcie Hradu od pravekých, vyše šesťtisíc rokov starých nástrojov až po zbrane z prvej svetovej vojny. Aj zahraniční odborníci vtedy tvrdili, že Bratislava prežívala i svoju antickú dobu, že išlo o centrum moci, aké v prvom storočí pred naším letopočtom nemalo v strednej Európe obdobu. S odstupom času, keď utrieďujete množstvo nálezov už s chladnou hlavou, nezdajú sa vám tieto vyjadrenia prehnané?
Vôbec nie. To, čo sme objavili, sa viazalo na architektúru starovekého Ríma. S plnou vážnosťou môžem povedať, že zvyšky stavieb a predmety okolo nich sú prejavom antickej kultúry. Nešlo o nejaké napodobneniny, takých sa v strednej Európe nájde dosť, ale o originály. O výrobky skutočných Rimanov. Pravdupovediac, Kelti nemali remeslá na veľmi vysokej úrovni. Aj pokiaľ išlo o mince, ktoré sa razili v Bratislave, kopírovali staroveké grécke vzory. Podľa antických vzorov vyrábali keramiku a iné drobné predmety, ale tie boli na porovnateľne nižšej úrovni ako originály.

Viac: www.pravda.sk / Hrad stále ukrýva tajomstvá. Na ich odhalenie vraj nie sú peniaze - 25.2.2012


Copyright © 2005-2010 - Všetky práva vyhradené
Texty alebo fotografie a iné materiály umiestnené na tejto stránke je možné ďalej šíriť len so súhlasom redakcie stránky:
admin@castrum.sk